Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele i ślub to jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie narzeczeni po oświadczynach. Bardzo ważna jest w tym przypadku dobra organizacja i stworzenie dobrego budżetu weselnego. Zwykle bowiem początkowo ustala się kwotę za jedną osobą w danej restauracji i mnoży ją przez liczbę gości, a tymczasem na koszt wesela składa się masa innych rzeczy. Ile tak naprawdę kosztuje taka impreza?

Lokal

Ceny w tym przypadku bywają różne, ale nie schodzą poniżej 140 zł za osobę nawet w mniejszych miejscowościach, średnio jest to natomiast kwota rzędu 200-250 zł. Pomysłem na obniżenie kosztów może być w tym przypadku wynajęcie samej sali i zatrudnienie własnej obsługi i kucharzy. Cena wynajmu remizy to koszt około 1000 zł, eleganckiej restauracji lub hotelu od 2000 do nawet 4000 zł. Natomiast kucharka za taką usługę bierze około 1500 zł.

Kreacje Państwa Młodych

Strój pana młodego jest zazwyczaj sporo tańszy niż suknia Panny Młodej. Zestaw, na który składa się garnitur wraz z koszulami, butami, spinkami i muszką lub krawatem kosztuje w granicach 1500-1600 zł. Sukienka w zależności od tego czy jest używana czy kupowana w salonie może kosztować od 500 do nawet 5000 zł. Jednak jeśli wymagania nie są zbyt wysokie nowa sukienka z butami i welonem może kosztować łącznie około 3500 zł. W sytuacji gdy ślub planowany jest ze sporym wyprzedzeniem można skorzystać z sezonowych przecen i wyprzedaży. Warto także pamiętać, że zazwyczaj w mniejszych miejscowościach ceny są niższe.

Obrączki ślubne i kościół

Porządny komplet obrączek można zakupić już za 2000 zł. Oczywiście jest to wariant bez kamieni szlachetnych, natomiast obejmuje już usługę grawerowania. Popularnym rozwiązaniem jest także przetapianie starej biżuterii. Wówczas koszt takiej usług wraz z grawerem wynosi 300-400 zł. W kościołach nie ma oficjalnego cennika ślubów, zwykle płaci się tzw. „co łaska”. W większości przypadków jest to kwota w przedziale 400-600 zł. Dodatkowo trzeba opłacić organistę (100-300 zł), zapowiedzi (100-200 zł) oraz nauki przedmałżeńskie (100 zł). Wymagane są także zaświadczenia ze chrztu i bierzmowania (około 50 zł). Kolejną opłatę należy uiścić również w Urzędzie Stanu Cywilnego – 90 zł.

Wynajęcie samochodu

Wynajem luksusowego samochodu, który zawiezie Młodą Parę do ślubu liczony jest za godzinę. Jest to średnio około 300 zł, przy czym auto potrzebne jest na 3-4 godziny. Można także zdecydować się na coraz popularniejszego i tańszego garbusa – tutaj koszt to 500 zł za cały dzień. Koszt wynajmu obejmuje zazwyczaj już kierowcę, ale osobno należy policzyć koszty dekoracji samochodu (200 zł).

Zaproszenia i muzyka

W przypadku zaproszeń ceny są bardzo zróżnicowane. Na serwisach aukcyjnych można znaleźć takie za złotówkę, ale i za 20 zł za sztukę. Jeśli Para Młoda chce je rozdać osobiście do tego dochodzą niemałe koszty paliwa. Wynajęcie zespołu jest droższe niż DJ- wynosi od 3000 do kilkunastu tysiecy złotych za noc. DJ można wynająć już za około 1500 zł. Wiele par wynajmuje orkiestrę na wesele, a DJ już na same poprawiny. Również około 2000-3000 zł trzeba liczyć za fotografa i kamerzystę.

Dekoracje i noclegi

W tym przypadku ceny są bardzo zróżnicowane. Ozdobienie lokalu i kościoła, bukiety, stroiki oraz winietki to łączny koszt średnio 3000 zł. Jest to oczywiście wersja ekonomiczna. Duże koszta generują również noclegi, które trzeba zapewnić gościom przyjezdnym. Tutaj cena jest uzależniona od tego jak luksusowe miejsce noclegowe zostanie wybrane. W sezonie letnim najtańszą opcją są akademiki (30 zł za osobę) lub hotele robotnicze. Natomiast noclegi w hotelu średniej klasy to już koszt około 150 zł za pokój dla dwóch osób

Jedzenie i alkohol

Ciasta i tort kosztują około 1000 zł, owoce dodatkowe 500 zł. Warto tutaj wziąć pod uwagę fakt, iż na weselach słodycze nie cieszą się tak dużym wzięciem i nie należy tutaj przesadzać. Z owoców najlepiej sprawdzają się winogrona, najmniej gruszki i jabłka. Sporym wydatkiem jest także alkohol. Zazwyczaj liczy się pół litra wódki na głowę. Zwykle po imprezie zostaje sporo butelek, ale w tym przypadku zawsze panuje przekonanie, że wódki na weselu po prostu nie może zabraknąć.

Upominki dla rodziców i gości

Najpopularniejsze prezenty, czyli bukiety kwiatów to koszt w granicach 200 zł. Modne w ostatnim czasie są skrzynki na wino, z trunkiem w środku (około 100 zł za jeden komplet). Coraz częściej upominki dostają także goście weselni. Nie jest to jednak wciąż praktyka powszechna więc śmiało można z tego wydatku zrezygnować lub postawić na symboliczne figurki, których zakup zbytnio nie obciąży kieszeni.

Co jeszcze?

W zależności od budżetu jakim się dysponuje można zamówić specjalne atrakcje np. barmana, fontannę czekoladową, animatora dla dzieci itd. Podczas planowania wesela podstawą jest szczegółowe określenia kosztów i rozłożenie wydatków w dłuższym okresie czasu. Wówczas można uniknąć skumulowania wszystkich płatności w jednej chwili. Budżet warto przejrzeć kilka razy i zastanowić się co jest zbędne i na czym można zaoszczędzić.

Jeżeli planujesz ślub i wesele odwiedź slubi.pl, czyli zaawansowaną wyszukiwarkę ogłoszeń ślubnych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij