Nowoczesny sprzęt elektroniczny to obecnie nieodłączny element ludzkiego życia. Trudno dziś sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez telefonu komórkowego, tabletu, telewizora, laptopa i wielu innych urządzeń elektronicznych. Sprzęt tego typu jest wykorzystywany nie tylko do pracy, ale także do rozrywki i spędzania wolnego czasu.

Co więcej – wiele osób traktuje urządzenia elektroniczne jako sprzymierzeńców bezsennych nocy i liczy na to, iż wieczorne pooglądanie zdjęć na portalu społecznościowym bądź wymiana myśli na internetowym komunikatorze pozwoli odpłynąć w głęboki i spokojny sen.

Ponad 95% badanych Amerykanów przyznało, iż co najmniej kilka razy w tygodniu na około godzinę przed snem korzysta z urządzeń elektronicznych – ogląda telewizję, korzysta z telefonów komórkowych bądź gra w różnego rodzaju gry zainstalowane na tablecie.

Jednocześnie zdecydowana większość badanych przyznała, iż nie śpi tyle, ile potrzebuje, a dodatkowo nie wysypia się w dostateczny sposób. Dlaczego tak się dzieje? Otóż udowodniono, iż winowajcą jest niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, które w niekorzystny sposób wpływa nie tylko na sen człowieka, ale także na jego zdrowie.

1. Wpływ niebieskiego światła na zdrowie człowieka

Badacze z różnych stron świata połączyli swoje siły, aby udowodnić, iż niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne w niekorzystny sposób wpływa na zdrowie człowieka. Przeprowadzone badania w większości przypadków potwierdzają tą tezę. Okazało się, iż sztuczne światło emitowane przez ekrany telewizorów, tabletów i telefonów komórkowych jest bardziej szkodliwe niż promienie słoneczne i przyspiesza fotostarzenie się skóry.

Dodatkowo niebieskie światło może powodować opuchliznę i cienie w okolicach oczu, a ciągłe narażanie wzroku na światło odbijane od urządzeń sprawia, iż szybciej się on męczy i w konsekwencji może się pogarszać.

kiepski-sen-przez-urzadzenia-elektroniczne

O krok dalej poszli amerykańscy i japońscy naukowcy, którzy na przykładzie myszy udowodnili, iż niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może negatywnie wpływać na płodność. Wynika to z tego, iż sztuczne światło zwalnia produkcję melatoniny, a tym samym zaburza regularność cyklu hormonów reprodukcyjnych.

2. Wpływ urządzeń elektronicznych na sen

Nie ulega wątpliwości, iż każdy człowiek ma inną wrażliwość na światło i potrzebuje zróżnicowaną ilość czasu, aby zapaść w sen. Jednak wiele badań wskazuje na to, iż niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może nie tylko utrudniać zasypianie, ale także w niekorzystny sposób wpływać na samą jakość snu.

Przeprowadzone badania pokazały, iż osoby, które na godzinę przed snem korzystały z urządzeń elektronicznych potrzebowały więcej czasu na zaśnięcie, wykazywali wieczorem mniejszą senność, w nocy spędzali mniej czasu w fazie REM, a rano budzili się senni i pozbawieni energii.

kiepski-sen-przez-urzadzenia-elektroniczne

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż światło emitowane przez urządzenia zaburza produkcję melatoniny – hormonu, który podnosi się wieczorem i odpowiada za naturalne poczucie senności. Światło emitowane przez telewizor, laptop bądź telefon komórkowy hamuje wydzielanie melatoniny, a tym samym przesuwa wskazówki zegara biologicznego, opóźnia rytm dobowy i podnosi tak zwany poziom czujności.

Oznacza to, iż organizm nie przestawia się na rytm nocny, a sztuczne światło jest dla niego sygnałem, iż cały czas trwa dzień. W konsekwencji człowiek jest rozbudzony i nawet po położeniu się do łóżka potrzebuje czasu, aby przygotować się do snu.

3. Sposoby na dobry sen

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu. Jednym z nich jest ograniczenie światła, które jest emitowane przez włączone urządzenia elektroniczne. Dlatego podstawowym krokiem jest ograniczenie używania wieczorem wszelkich elektronicznych gadżetów, W zamian można sięgnąć po książkę bądź porozmawiać z bliskimi.

Aby umożliwić organizmowi właściwy odpoczynek poprzez zdrowy sen należy odsunąć od siebie wszelkie urządzenia ze świecącymi wyświetlaczami. Najlepszą opcją jest ich całkowite wyłączenie z kontaktów bądź stosowanie specjalnych osłon, które blokują emisję szkodliwego promieniowania. Wyciszenie przed snem oraz spanie w ciemnościach to sposób na lepszy, zdrowszy i bardziej efektywny nocny wypoczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ