Objawy grzybicy pochwy

Specjaliści oceniają, że jedna kobieta na cztery, chociaż raz w życiu zachoruje na grzybicę pochwy. Wystarczy obniżona odporność i przypadkowy kontakt z drożdżakami i o infekcję nie trudno.

Zwłaszcza kobiety korzystające często z basenu, sauny, a także publicznych toalet narażone są na grzybicę. Infekcje grzybicze pochwy występują bardzo często. Najczęściej u podłoża tych wyjątkowo nieprzyjemnych schorzeń leżą grzyby chorobotwórcze. Zwykle to szczep Candida albicans jest odpowiedzialny za występowanie choroby, ale także inne odmiany mogą wywoływać dokuczliwe objawy. Nieleczona grzybica pochwy może być przyczyną powikłań, które mogą doprowadzić do bardzo poważnych schorzeń w obrębie całego narządu rodnego kobiety.

Objawy grzybicy pochwy

Wydawało by się, że to bolesne miesiączki są wyjątkowo nieprzyjemne. Okazuje się, że to właśnie kandydoza i objawy, które wywołuje, są uznawane przez kobiety za wyjątkowo kłopotliwe. Dyskomfort, który jest nieodłącznym elementem infekcji pochwy, to to, na co skarżą się pacjentki z grzybicą pochwy. Świąd, pieczenie, uczucie suchości, a jednocześnie intensywne upławy, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Dodatkowo utrzymujący się ból i obrzęk zewnętrznych narządów, a nawet pieczenie podczas oddawania moczu. Wszystkie to objawy niewątpliwie wskazują na grzybicę pochwy, ale to tylko specjalista jest w stanie postawić właściwą diagnozę. Grzybica pochwy, szczególnie ta, wywołana przez rzadkie odmiany grzybów może nie dawać tak oczywistych objawów. Kobieta nie odczuwa dyskomfortu, jedynie drobne dolegliwości, które nie są typowe dla grzybicy. W takim przypadku konieczne jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki, posiewu, który potwierdzi bądź wykluczy ewentualną infekcje grzybiczą.

Leczenie grzybicy pochwy

Leczenie grzybicy pochwy w początkowym stadium jest wyjątkowo łatwe. Zwykle stosuje się tabletki lub globulki dopochwowe, które szybko działają. Lekarz może się także zdecydować na wdrożenie leczenia ogólnoustrojowego, które zwiększy szansę na szybkie leczenie i uniknięcie powikłań. Ważne jest, żeby jednocześnie leczyć kobietę i jej partnera. U mężczyzn nie występują typowe, dokuczliwe objawy, więc partner może doprowadzić do nawrotu choroby u kobiety. Bardzo ważne jest również kontynuowanie kuracji nawet po ustąpieniu objawów. Po zastosowaniu leczenia dochodzi do szybkiej poprawy, co może sugerować pozbycie się grzybicy. Nic bardziej mylnego, objawy ustępują, ale całkowite wyleczenie się z grzybicy wymaga zastosowania całej zaleconej dawki leków, tak aby definitywnie pozbyć się chorobotwórczych grzybów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij