Reality shows – czy coś nas jeszcze zaskoczy?

Już od wielu lat programy reality show biją rekordy popularności na całym świecie. Ludzie decydują się na sprzedaż prywatności i swojego życia, ponieważ pragną sławy i pieniędzy. Występując w programach telewizyjnych, typu reality show liczą na łatwy zarobek. Jednak, aby to osiągnąć muszą przyciągnąć widzów.

Jak tego dokonać? Otóż w dzisiejszych czasach wystarczy być kontrowersyjną postacią. To klucz do sukcesu dla wielu osób, dlatego coraz trudniej w telewizji zauważyć, takie archaiczne rzeczy, jak zasady moralne, intymność, czy kultura osobista.

Na czym polega program typu reality show?

Po pierwsze warto zaznaczyć, że głównymi bohaterami reality shows są zwykli ludzie, jednak czasem przybierają inną formę i występują w nich również znane osobistości.
Takie programy opierają się przede wszystkim na pokazaniu pozornej rzeczywistości. Uczestnicy w założeniu mają pokazać swoje prawdziwe oblicze, jednak przeważnie wszystkie sytuacje są doskonale wyreżyserowane. Trzeba też dodać, że programy reality show przeważnie nie są nadawane na żywo, tylko nagrywane wcześniej, co wiąże się z dokonaniem obróbki.

Warto również zaznaczyć, że często popularność danego programu zależy od tego, jak bardzo obdziera uczestników z intymności i prywatności. Kontrowersje i drastyczne są pożądane i uznawane za coś normalnego i odpowiedniego.

Rodzaje programów reality show

Wraz z rozwojem i coraz większą falą popularności zaczęło powstawać coraz więcej rodzajów programów reality shows. Spośród nich można wyróżnić:

-program typu ukryta kamera,

-program typu talent show (w tym na przykład: music shows, dancing shows i hobby shows),

-kulinarne reality show,

-programy formatu Big Brother.

Początki reality show na świecie

Za pierwszy tego typu program uznaje się Amerykańską rodzinę, który został wyprodukowany w USA, w 1971 roku. Jego celem było pokazanie rodziny, która spełnia swój amerykański sen.

Prawdziwe boom na reality show zapoczątkował program Big Brother, który doczekał się wielu sezonów w różnych krajach na całym świecie. Kolejne lata to rozwój talent show, w 2001 roku została wyemitowana pierwsza edycja Pop Idol, czyli brytyjski Idol. Amerykański odpowiednik odniósł niesamowity sukces. Szacuje się, że w ciągu trzech sezonów przyniósł dochód w wysokości ponad 260 milionów dolarów. W ciągu następnych lat powstały inne programy, na przykład:

Got Talent,

Next Top Model,

So You Think You Can Dance,

X-Factor,

Dancing on Ice,

Project Runway

reality-shows-czy-cos-nas-jeszcze-zaskoczy

W 2002 roku został wyemitowany program The Osbournes. Po raz pierwszy w roli głównej wystąpiły gwiazdy, a nie zwykli ludzie. W Stanach Zjednoczonych takie programy zdobyły miliony zwolenników i fanów. Spowodowało to napływ kolejnych celebrity show, w tym na przykład kontrowersyjny Keeping up with the Kardashians. W taki sposób powstałe całe zastępy celebrytów, którzy są znani tylko z tego, że prowokują i sprzedali swoje życie prywatne. To oni stają się teraz przykładem dla młodego pokolenia, które nie potrafi odróżnić iluzji od rzeczywistości i zaczyna przyjmować lifestyle celebrytów.

Reality show w Polsce

Początki reality show w nadwiślańskim kraju sięgają 2000 roku, kiedy został wyemitowany program Agent. Większym zainteresowaniem Polaków cieszył się Big Brother oraz Bar. Pierwszym show z gwiazdą w roli głównej był program Jestem Jaki Jestem z Michałem Wiśniewskim w roli głównej. Ten program na długie lata był jedynym tego rodzaju w Polsce. Kolejne próby show z ukrytą kamerą w domu i celebrytami w roli głównej okazały się kompletnie nietrafionymi pomysłami. Nie cieszyły się popularnością widzów, ale też gwiazdy nie chciały sprzedawać swoją prywatność.

Programy z gwiazdami i ukrytą kamerą cieszą się większym zainteresowaniem, jeżeli mają inny format. Na przykład show Mamy Cię lub Usterka były bardzo popularne. Również Agent-Gwiazdy miał wysoką oglądalność. Najnowszym show tego rodzaju jest Azja Express.

Celebryci i gwiazdy chętniej biorą udział w programach typu talent show, na przykład Taniec z Gwiazdami, Gwiazdy Tańczą na Ludzie, Jak Oni Śpiewają lub Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Ten rodzaj programów cieszy się również większym uznaniem i zainteresowaniem publiczności.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij