Rozwód z obcokrajowcem, a opieka nad dziećmi – czyli wszystko, co musisz wiedzieć przez rozprawą rozwodową

Coraz więcej kobiet decyduje się na ślub z obcokrajowcem. „Strzała amora” sprawia, że zwykle nie myślą o konsekwencjach i prozie życia. Kiedy okazuje się, że w małżeństwie źle się dzieje, a dodatkowo cierpi na tym dziecko, czy dzieci, to jedna ze stron lub obie chcą zakończyć małżeństwo. Pozostaje jednak kwestia prawa do opieki i praw rodzicielskich. W jaki sposób można te kwestie rozwiązać?

Rozwód z obcokrajowcem – czy można rozwieźć się w Polsce?

Nawet jeżeli ślub zawarty był poza granicami Polski, a małżonkowie nie zamieszkiwali wspólnie w Polsce, to jest możliwość złożenia pozwu o rozwód w Polsce. Jednak trzeba spełnić pewne warunki. Jeden z małżonków, składający pozew musi udokumentować, że ostatnio zamieszkiwał w Polsce. Jeżeli małżonek składający pozew jest obywatelem Polski, to powinien zamieszkiwać w Polsce przynajmniej pół roku przed złożeniem pozwu. Z kolei małżonek, który składa pozew i nie ma obywatelstwa polskiego powinien od roku mieszkać w Polsce. Jeden z małżonków musi posiadać miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu w Polsce. W takiej sytuacji drugi z małżonków może nawet przebywać poza granicami kraju. Jeśli żadna z przesłanek nie jest spełniona sąd odrzuci pozew. Warto zatem zwrócić się do kancelarii prawnej o pomoc przy sporządzeniu takiego pozwu.

Sprawa rozwodowa z obcokrajowcem – jak rozwiązać sprawę wysłuchania

W przypadku rozwodu w Polsce każda ze stron musi zostać wysłuchana. Jeśli jednak małżonek obcokrajowiec mieszka poza Polską może być wysłuchany przed właściwym zagranicznym sądem bądź polskim konsulem. Dzieje się to w ramach tzw. pomocy prawnej. Zatem można uzyskać rozwód w Polsce nawet w sytuacji, gdy nie była ona miejscem zamieszkania obojga małżonków nawet przez krótki czas.

Co z opieką nad dziećmi – czy były małżonek obcokrajowiec może otrzymać pełną władzę rodzicielską?

Teoretycznie możliwe jest by były małżonek otrzymał pełnie władzy rodzicielskiej, jednak w praktyce sąd w Polsce będzie brał pod uwagę dobro dziecka. Pozbawienie matki władzy rodzicielskiej to sprawa precedensowa i nie zdarza się często. Zresztą ojców również rzadko całkowicie pozbawia się możliwości decydowania o dziecku i sprawowania nad nim opieki. Dzieje się tak w sytuacji znęcania nad dzieckiem, czy gróźb karalnych. Jednak w tej drugiej sytuacji nie zawsze prawa są odbierane, a zwykle ograniczane. Zatem sąd musi ustalić wspólną opiekę nad dziećmi bądź możliwość odwiedzania dziecka przez jedno z rodziców. Nawet w przypadku takiej sprawy jak porwanie rodzicielskie nie zawsze sąd w Polsce przychyla się do prawomocnych wyroku sądu jednego z państw Unii Europejskiej o przyznanie pełnej władzy rodzicielskiej ojcu. Zdarzyła się sytuacja, że sąd odmówił wykonania orzeczenia, ze względu na silną więź dziecka z matką i opinię psychologów sądowych, że takie działanie zachwiałoby psychiką dziecka.

Co zrobić, aby ojciec cudzoziemiec nie wywiózł dziecka za granicę?

Wiele matek zastanawia się czy można zrobić coś, aby ojciec, który nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej nie wywiózł dziecka za granicę. W przypadku pełnej władzy rodzicielskiej rodzic ma prawo choćby wyjechać z dzieckiem na wakacje do innego kraju. Oczywiście musi uzyskać zgodę drugiego i pisemne oświadczenie. W przeciwnym razie będzie ścigany jak kidnaper. Jeśli jeden z rodziców nie wyraża zgody na wyjazd dziecka, to tę sprawę może rozstrzygnąć sąd w ramach postępowania opiekuńczego. Sąd może ograniczyć prawa rodzicielskie co do współdecydowania o miejscu zwykłego pobytu dziecka, jeśli istnieje ryzyko, że kontakt z drugim rodzicem zostanie uniemożliwiony. Oczywiście trzeba wystąpić do sądu z takim wnioskiem.

Sprawy rozwodowe w przypadku rozwodu z obcokrajowcem bywają trudne. Podobnie jest z ustaleniem prawa do opieki czy widzenia dziecka. Sąd podejmuje orzeczenie w tej kwestii w najlepszej wierze, biorąc pod uwagę dobro dziecka. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w takiej sprawie i mieszkasz w województwie podlaskim, możesz zasięgnąć porady w kancelarii i skontaktować się poprzez formularz na stronie bialystok-adwokaci.eu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij