Czy poród domowy to opcja polecana przez ginekologów?

Jeszcze w Polsce przedwojennej spora liczba dzieci rodziła się w domu. Dzisiaj, wiele osób uznaje takie rozwiązanie za nieodpowiedzialne i ryzykowne. Jak jest naprawdę? Czy i dla kogo poród domowy jest dobrym rozwiązaniem? Jakie są jego wady i zalety? Odpowiedzi na te i inne pytanie zostaną wyłożone w poniższym tekście.

Poród domowy – dla kogo?

Poród domowy z pewnością nie jest rozwiązaniem dla każdego. Decydująca się na tę drogę kobieta musi być przekonana co do słuszności swojego wyboru i gotowa przyjąć na siebie sporą dozę odpowiedzialności. Powinna czuć się we własnym domu bezpiecznie i komfortowo oraz mieć pełną akceptację i wsparcie bliskich.

Istotna jest szeroko pojęta kondycja psychofizyczna rodzącej. Musi to być osoba  przekonana o możliwości samodzielnego urodzenia dziecka, ponieważ strach i brak wiary we własne siły może zaowocować zahamowaniem całej akcji porodowej, a nawet wystąpieniem poważniejszych komplikacji.

Poród domowy – za i przeciw

Wiele kobiet marzy o tym , aby powitać dziecko we własnym domu. I nie ma się co dziwić, gdyż plusów takiego rozwiązania jest bardzo wiele. Rodząca jest u siebie, w otoczeniu bliskich, z dala od budzącej w wielu jednostkach niepokój aparatury szpitalnej. Czuje się pewnie i spokojnie, może kontrolować całą akcję, decydować o pozycji w jakiej dziecko przychodzi na świat (najczęściej wybiera się pionową na klęczkach) i nie musi się spieszyć aby zwolnić łózko dla kolejnej ciężarnej.

Wszystko przebiega w asyście położnej, ale liczy się ona z wolą rodzącej i pełni przede wszystkim funkcję doradczą. Dzięki temu jest większa szansa np. na ochronę krocza, a wszystko odbywa się naturalnym rytmem. Statystyki pokazują, że dzieci urodzone w domu są zdrowsze i spokojniejsze, a taki poród stanowi niezwykłe przeżycie dla ojca i całej rodziny, a tym samym pozwala na umacnianie i lepsze budowanie więzi.

Największym minusem tego rozwiązania jest brak możliwości udzielenia szybkiej pomocy w razie powikłań. Nie ma też szans na podanie leków przeciwbólowych. Dlatego przyjmuje się, ze najbardziej oddalony szpital powinien być nie więcej niż 30 km od domu rodzącej, co ma umożliwić szybkie przewiezienie jej tam w razie konieczności.

Poród domowy – czynniki dyskwalifikujące

Ważnym jest, aby kobieta rozważająca poród domowy pozostawała przez cały czas ciąży pod opieka doświadczonego lekarza ginekologa. Regularne wizyty w przychodni ginekologicznej, takiej jak Poliklinika Arciszewscy, odpowiednie badania kontrolne i wywiady medyczne pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne przeciwwskazania.

Na poród domowy nie powinny na pewno decydować się następujące grupy kobiet:
– nałogowe palaczki,
– dotknięte nadciśnieniem, cukrzycą, cholestazą, 
– cierpiące na zakażenie dróg rodnych,
– ciepiące na choroby ogólnoustrojowe,
– kobiety, które przeszły już poród o nieprawidłowym przebiegu,
– kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie (niektóre – decyzje podejmuje wykwalifikowany ginekolog),
– bardzo młode kobiety

Jak się przygotować do porodu domowego?

Ważne jest aby kobieta biorąca pod uwagę poród domowy poznała dobrze siebie i fizjologię całego procesu. Dobrym rozwiązaniem będzie tu uczestnictwo w kursie oferowanym przez szkołę rodzenia przygotowującą do porodu naturalnego. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto nawiązać kontakt z kobietami, które maja za sobą podobne doświadczenie. Istotne jest zadbanie o odpowiednią kondycję psychiczna i fizyczną.

W tym drugim wypadku należy wykonać serie badań w przychodni ginekologicznej, m.in.: USG, morfologię krwi, ciśnienie krwi i badania moczu. Należy też odpowiednio wcześnie, przynajmniej 2-3 miesiące przed terminem porodu, znaleźć dobrą położną. Pozwoli to na nawiązanie z nią opartej na zaufaniu i przyjaźni więzi, która zagwarantuje rodzącej większy komfort w czasie rozwiązania.

Jeżeli chodzi o przygotowanie domu, to nie trzeba wykonywać żadnych specjalnych działań. Wystarczy dokładnie posprzątać i zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przedmiotów, takich jak podkłady medyczne, gaza jałowa, ręczniki (pełną listę poda nam położna).

Wreszcie, decydując się na poród w domu, nie musimy mieć żadnego specjalnego pozwolenia od lekarza, jednak warto porozmawiać o tym z ginekologiem prowadzącym, który obiektywnie oceni, czy jest to dobra dla nas opcja.
Należy przy tym pamiętać, że poród jest czymś całkowicie normalnym i w większości wypadków organizm jest do niego dobrze przygotowany.
 
 
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij