Ukąszeń jakich owadów powinniśmy się obawiać?
W Polsce żyje około 30 tysięcy różnorodnych owadów, z czego zdecydowana większość nie jest niebezpieczna dla człowieka. Jednak niektóre z tych gatunków należy omijać z daleka, gdyż ich ukąszenia mogą zagrozić zdrowiu, a nawet życiu – zwłaszcza w przypadku alergików i osób, które są uczulone na toksyny zawarte w jadzie tych owadów. Co ciekawe – sporo osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są na nie uczulone, tym bardziej, iż objawy alergii mogą nie pojawić się już po pierwszym ukąszeniu.
Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, iż ukąszenia owadów mogą skutkować pewnymi chorobami, które mają niebagatelny wpływ na ludzkie zdrowie, a ich ciężki przebieg i powikłania mogą wywoływać nieodwracalne skutki. Jakie owady są najbardziej niebezpieczne? Wszystko zależy od odporności i stanu zdrowia danej osoby, bo w niektórych przypadkach ukąszenia owadów mogą zakończyć się jedynie opuchlizną, a w innych – nawet zgonem. Jednak żyje w Polsce kilka gatunków owadów, których po prostu należy unikać.
1. Szerszeń
To jeden z najbardziej jadowitych i niebezpiecznych owadów występujących w Polsce. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość pięciu centymetrów, a ich odwłok jest wyposażony w jadowite żądło. Szerszenie to bardzo agresywne i niebezpieczne owady – w obronie gniazda bądź sprowokowane mogą zaatakować człowieka w ułamku sekundy.
Ukąszenie tego owada jest bardzo nieprzyjemne i niezwykle bolesne – w miejscu użądlenia niemal natychmiast pojawia się ból, opuchlizna i pieczenie. U alergików i osób wrażliwych na jad kilka użądleń szerszeni może w niekorzystny sposób wpłynąć na zdrowie, a w najgorszym przypadku nawet spowodować śmierć. Dlatego też alergicy powinni unikać tych owadów, a w przypadku użądlenia natychmiast udać się do szpitala.
2. Kleszcz
W Polsce gatunkiem pasożytującym na człowieku jest kleszcz pospolity. Jego naturalne środowisko to przede wszystkim tereny leśne, łąki oraz obrzeża lasów, gdzie polują na swoje ofiary. Pajęczak jest niewielkich rozmiarów, przez co trudno go zauważyć, a podczas wbijania się w ludzką skórę wytwarza substancję znieczulającą, co sprawia, iż jego atak jest niewyczuwalny dla człowieka.
Ukąszenie kleszcza samo w sobie nie zagraża zdrowiu, jednak jest to owad, który przenosi niebezpieczne choroby – takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. W przypadku boreliozy na skórze pojawia się rumień, pokrzywka, zmiany zapalne, a w najgorszym przypadku zapalenie mózgu i opon mózgowych. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i może się ciągnąć długimi latami.
Jeszcze bardziej niebezpieczne od boreliozy jest odkleszczowe zapalenie mózgu, które objawia się gorączką, wymiotami, bólem głowy oraz zaburzeniami mowy i świadomości. W tym przypadku nie można leczyć przyczyny choroby, a jedynie łagodzić objawy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – odpowiedni ubiór, unikanie zalesionych miejsc, stosowanie preparatów na kleszcze, a także szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
3. Pluskwa
Pluskwa to owad żyjący w otoczeniu człowieka i żywiący się jego krwią. Najczęściej gnieździ się w łóżkach, meblach, otworach w ścianach, za ramami obrazów, pod tapetą czy boazerią, a na polowanie wychodzi w nocy.
Ukąszenie pluskwy jest nie tylko nieprzyjemne, ale także dosyć bolesne. Na skórze tworzą się swędzące zarumienione rany, które wyglądają jak niewielkie krostki. W niektórych przypadkach ukąszenie przez pluskwę może być niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku uczulenia na ich jad. Dodatkowo ślady po ukąszeniach mogą powodować rany, które trudno się goją i pozostawiają blizny.
4. Komar
To owad, który niewątpliwie jest utrapieniem niemal wszystkich ludzi na świecie. Najczęściej występuje w okolicach wody, na terenach podmokłych, w wilgotnych lasach oraz parkach. Ale nie brakuje ich również w miastach – zwłaszcza w ciepłe dni, tuż przed opadami deszczu. Ugryzienia komarów nie są bolesne, jednak po pewnym czasie pojawia się nieprzyjemne swędzenie, które wywołuje dyskomfort i zmusza do drapania. W ten sposób powstają drobne ranki, których ślad może się utrzymywać przez długi okres czasu. W Polsce ugryzienia komarów nie są groźne, jednak w tropikach owady te mogą przenosić malarię, która przyczynia się do wielu zgonów.
Do niebezpiecznych owadów można też zaliczyć pszczoły, osy, trzmiele, bąki, wszy, pająki i wiele innych. Dla przeciętnego człowieka spotkanie z nimi może być nieprzyjemne i bolesne. Dla alergika ukąszenie któregoś z nich może skończyć się nawet śmiercią.